уторак, 30. април 2013.

Četvrti i istorijska središta Pariza



  • Jelisejska polja (Champs-Elysees) je bivše šetalište u parku iz 17. veka, kasnije adaptirano u aveniju, koje spaja trg Concorde i Trijumfalnu kapiju. Jedna od mnogih turističkih atrakcija i najveća trgovačka ulica u Parizu.


  • Place de la Concorde (Trg sloge) je trg na početku Jelisejskih polja, izgrađen kao "Trg Luja XV", gde je bila locirana zloglasna giljotina za vreme francuske revolucije. Na ovom trgu, s obe strane Rue Royale, nalaze se dve identične kamene zgrade: istočna je sedište francuskog ministarstva ratne mornarice, a zapadna luksuzni Hôtel de Crillon. Obližnji trg Place Vendôme čuven je po svojim modernim raskošnim hotelima (Hôtel Ritz i Hôtel de Vendôme) i draguljarima. Mnogi slavni modni dizajneri svoje salone imaju na trgu.


  • Montmartre (Monmartr) je istorijsko područje na brdu, lokacija bazilike Sacré-Cour (Sakre Ker).
  • Avenue de l'Opera (Avenija Opere) je zona oko Opere Garnier i lokacija najgušće koncentracije kancelarija i robnih kuća, među kojima su najpoznatije Printemps i Galeries Lafayette, kao i sedište finansijskih divova Credit Lyonnais i American Express.

Arhitektura Pariza


Većina savremenog Pariza posledica je velikih gradskih naseljavanja sredinom devetnaestog veka.
Vekovima, grad je bio lavirint uskih ulica i poludrvenih kuća, ali počevši od 1852. urbanizacijski program Barona Haussmana uključivao je rušenje celih četvrti radi stvaranja prostora za široke avenije obrubljene neoklasičnim kamenim zgradama buržoaskog ranga. Kodeks izgradnje nije se od tada mnogo promenio, te se planovi drugog carstva uglavnom primenjuju i danas. 
Bulevar Haussman u Parizu
Propis o "svrstavanju", koji reguliše fasade novogradnja u skladu s preodređenom širinom ulice, još je na snazi. Visina zgrade ograničena je u skladu s širinom ulice, te je teško dobiti odobrenje za izgradnju viših zgrada.
Mnoge važne pariške institucije, smeštene su izvan limita grada. Finansijsko-poslovna četvrt (La Defense), glavni tržni centar na veliko (Rungis), škole (École Polytechnique, HEC, ESSEC, INSEAD), istraživačke laboratorije (u Saclayu ili Évryju), najveći stadion (Stade de France), i vladini uredi (ministarstvo prometa).
Haussmanovo renoviranje Pariza bio je program modernizacije koji je naručio Napoleon III izmedju 1853. i 1870. Projekat je obuhvatio sve aspekte urbanog planiranja, kako u centru Pariza, tako i u okolnim okruzima.
Video o Haussmanovom stilu izgradnje:


Pariz

Pariz je glavni i najveći grad Francuske. Smešten je na obalama reke Sene u severnoj Francuskoj, u središtu pokrajine Ile-de-France, takođe poznate kao "Pariška regija". Stanovništvo grada Pariza, u svojim od 1860. uveliko nepromenjenim granicama, procenjuje se na 2,167,994 (2006.), ali metropolitansko područje naseljava više od 11 miliona stanovnika, što je najnaseljenije metropolitansko područje u Eurozoni.



Kao važno naselje tokom više od 2000 godina, Pariz je danas jedan od vodećih svetskih poslovnih i kulturnih središta, s uticajima na politiku, obrazovanje, zabavu, masovne medije, modu i umetnost, što sve doprinosi statusu Pariza kao jednog od globalnih gradova. U skladu s procenama iz 2005., pariško gradsko područje najveća je evropska gradska ekonomija, i peta u svetu u popisu svetskih gradova prema BDP-u.

Pariz i Pariška Regija, s 533,6 milijardi eura u 2007., proizvode više od četvrtine bruto domaćeg proizvoda Francuske. U Pariškoj regiji, sedište je 37 od 500 najprofitabilnijih kompanija na svetu, smeštenih u nekoliko poslovnih četvrti, među kojima i La Defense, najvećoj namenski izgrađenoj poslovnoj četvrti u Europi. U Parizu takođe imaju sedište mnoge međunarodne organizacije, kao UNESCO, Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), Međunarodna Trgovačka Komora (ICC), i neformalni Pariški klub.

Pariz je jedna od najpopularnijih turističkih destinacija na svetu, s 45 miliona posetioca svake godine u Pariškoj regiji, od čega 60% stranih turista, koje u Pariz privlače brojne znamenitosti i atrakcije.

Šetnja Parizom: